Ciepło, cieplej, owsianka! (z karmelizowanymi pomarańczami)


Siarczysty mróz to jest to, co lubię. Ubieram się wtedy najcieplej jak mogę, nakładam na twarz warstwę tłustego kremu (czego szczerze nie cierpię), ładuję do plecaka termos z herbatą, tabliczkę czekolady i ruszam do lasu. Uwielbiam spacery pośród białej ciszy, podglądanie śladów sarenek na śniegu i przeprawy przez zamarznięte jeziorka.

Oczywiście przed wyjściem zjadam porządne śniadanie, które dostarczy mi porcję energii niezbędną do pokonywania zasp. Od lat w roli zimowego dopalacza najlepiej sprawdza się owsianka. Rozgrzewa i syci jak żadne inne śniadanie.

Pierwszy śnieg;
Jako że w mojej kuchni pachnie ciągle cytrusami, znalazło się dla nich miejsce również w owsiance. 

Wyobraźcie sobie ułożone na gorącej warstwie mlecznych płatków karmelizowane cząstki pomarańczy z dodatkiem prażonych płatków migdałowych... Całość smakuje tak pysznie, jak brzmi, oczywiście pod warunkiem, że należycie do grona miłośników owsianki. 


OWSIANKA Z KARMELIZOWANYMI POMARAŃCZAMI

1 porcja owsianki przygotowana wg tego przepisu
1 pomarańcza
1-2 łyżki brązowego cukru
1 łyżka płatków migdałowych, uprażonych na suchej patelni

Przygotowuję owsiankę (na 1 osobę z 1/4składników, przepis tutaj).

Na patelni rozgrzewam cukier, gdy zacznie się topić, dodaję wyfiletowane cząstki pomarańczy (pozbawione błonek i białych części). Mieszam, aż sok z pomarańczy połączy się z karmelem. Podgrzewam, mieszając delikatnie całość (najlepiej bez użycia łopatki, a tylko przechylając patelnię). Pomarańcze powinny zrobić się nieco szkliste, a sok z karmelem winny utworzyć gęsty syrop.

Gotową owsiankę przekładam do miseczki, na wierzchu układam gorące pomarańcze, całość posypuję płatkami migdałowymi.

Uwagi:

1. Takie pomarańcze świetnie smakują na grzankach z chałki (np. tej,pieczonej z przepisu Liski), gofrach albo naleśnikach.

2. Przepyszna jest również owsianka z marmoladą pomarańczową albo ta z bananem i cynamonem.

3. A inne cytrusowe przepisy znajdziecie TUTAJ.

     

Etykiety: , , , , , ,