Śniadanie na bis (pain perdu z miodem i sokiem pomarańczowym)

  
Dopiero gdy zaczęłam wklepywać przepis na dzisiejszą potrawę uświadomiłam sobie, że i ona  (tak jak croissanty, o których niedawno pisałam) ma swoje korzenie w jednym z warszawskich śniadań z Ewą. Tym razem rzecz działa się na Chłodnej, gdzie na zastawionym przysmakami stole piętrzyła się góra złotych, polanych miodem i obłożonych plastrami pomarańczy grzanek smażonych w jajku.

Ten przysmak, podobnie jak wspomniane migdałowe croissanty, również funkcjonuje pod francuską nazwą, która nadaje mu szyku i wyjątkowości: pain perdu

Rzecz jest bardzo prosta, ale przy użyciu najlepszej jakości składników przeistacza się w cudo smakowe. Grzanki robimy więc na dobrym drożdżowym cieście (doskonale pasuje tu chałka), do smażenia używamy klarowanego masła,  do jajek dodajemy cynamon (wanilia również wskazana), a po gotowe grzanki skrapiamy sokiem pomarańczowym, polewamy miodem i obkładamy plastrami pomarańczy.

W tym miejscu pozwolę sobie jeszcze podlinkować rozmowę o książce, blogu i domu w Toskanii ;) na portalu MMTrójmiasto. Zapomniałam przedstawić ją wcześniej - rzecz jest sprzed miesiąca, ale ciągle aktualna.

PAIN PERDU Z MIODEM I POMARAŃCZAMI

4 kromki czerstwego ciasta drożdżowego (np. chałki)
2 jajka
1 łyżka mleka
duża szczypta cynamonu
duża szczypta cukru
1 pomarańcza
miód do polania
2 łyżeczki klarowanego masła do smażenia

W głębokim talerzu roztrzepuję widelcem jajka, mleko, cynamon i cukier. Na patelni rozgrzewam 1 łyżeczkę masła. Kromki ciasta maczam w masie jajecznej (z dwóch stron) i gdy patelnia z tłuszczem się nagrzeje, smażę na złoto. Przewracam kromki na drugą stronę, dodaję pozostałą część masła i smażę na złoto.

Pomarańczę przekrawam na pół – jedną część kroję na plasterki. Grzanki przekładam na talerz (po 2 na osobę), polewam miodem, skrapiam sokiem z połówki pomarańczy, a na wierzchu kładę plasterki pomarańczy. Podaję na ciepło.

Uwagi:

1. Grzanki zmigdałami to również dobry pomysł na czerstwą chałkę.
2. Zamiast pomarańczy można pobawić się mandarynkami, grapefruitami, a nawet cytrynami, a miód zastąpić syropem klonowym – też pyszne! 

Etykiety: , , , , , ,