Karmienie niemowlaka od szóstego miesiąca życia, czyli nasze posiłki z Olutkiem, cz. I

Moje dziecko i BLW, czyli samodzielne jedzenie niemowlaka

Uwaga nr 1: to będzie post o karmieniu dzieci, więc jeśli nie macie dzieci, nie interesuje Was temat dzieci, a zaśliniona buzia i upaprane ręce malucha raczej Was brzydzą, niż śmieszą, uciekajcie. Już za chwilę obiecuję coś "dorosłego"!

Uwaga nr 2: po fachowe porady związane z żywieniem dzieci zajrzyjcie na strony Instytutu Matki i Dziecka lub skonsultujcie się z lekarzem. Opisuję tu moje podejście do tematu karmienia dzieci, oparte na moim "egzemplarzu".


Wstęp


Wiele z Was pyta mnie, jak karmię Ola. Na początku jego przygody z jego jedzeniem sama szukałam inspiracji i pomysłów, więc domyślam się, że ten post może być przydatny. Na początku zaznaczę, że wszystkie produkty, jakie mu podaję, wcześniej testuję, czyli podaję dwa razy w minimalnej ilości by sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej. Jak dotychczas żaden produkt nie wywołał uczulenia u małego - może to kwestia treningu, jaki miał w brzuchu i tuż po narodzinach? Gdy będąc w ciąży pozbyłam się zgagi (gdzieś w II trymestrze...), jadłam to, na co miałam ochotę, więc Olek poznawał różne smaki. Również podczas karmienia nie uległam nigdy przekonaniom, że matka karmiąca musi  bardzo selekcjonować swoje jedzenie, że nie można zjeść śledzia, cebuli, czosnku czy truskawek. Jadłam wszystko, w rozsądnych ilościach oczywiście. Nie zaobserwowałam nic niepokojącego w zachowaniu i zdrowiu Olutka.


Piszę o tym, bo moja siostra, dietetyczka, opowiedziała mi, że wiele karmiących matek, z którymi się styka, w obawie o zdrowie dziecka serwuje sobie jałową dietę. Były takie panie, które jadły jedynie biały ryż i mięso kurczaka, nieświadome tego, jak bardzo szkodzą sobie i dziecku.

Jestem przekonana, że trening smakowy, jaki daję Olutkowi, pozytywnie wpłynął na jego obecne podejście do jedzenia. Olo próbuje wszystkiego, niektóre rzeczy uwielbia, inne akceptuje, ale niemal zawsze zjada wszystko, co mu podaję. Oczywiście jestem świadoma, że są pechowe egzemplarze, które mimo porządnego treningu smakowego nic nie chcą jeść, ale należy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by dziecko przygotować na wielki bogaty świat smaków.

Jak zaczęła się nasza przygoda z jedzeniem?


Od urodzenia Ola karmiłam go wyłącznie piersią. W piątym miesiącu, zgodnie z podpowiedzią lekarki, zaczęłam dawać mu co kilka dni odrobinę kaszy manny lub kawałek buły do possania. Fachowo nazywa się to ekspozycją na gluten, a służy powolnemu przystosowywaniu brzucha do trawienia glutenu. W tym miesiącu również zgodnie z radą lekarki, dawałam Olutkowi odrobinę rozgotowanej marchewki, pietruszki (korzenia) czy ziemniaka. Odrobinę, czyli łyżeczkę, potem dwie.

W szóstym miesiącu dalej karmiłam piersią, ale wprowadziłam już jeden dodatkowy posiłek. Kierowałam się zasadą, że najpierw wprowadzam najdelikatniejsze warzywa, by Olek stopniowo zapoznawał się ze smakami. Na pierwszy rzut poszły papki z marchewki, selera i pietruszki (która jest niesamowicie słodka!). Warzywa gotowałam na parze i miksowałam. Początkowo chwilę przed jedzeniem karmiłam Olka odrobiną mleka, by zabezpieczyć żołądek (tak podpowiadała mi intuicja). Oczywiście nie doprawiałam warzyw, polecam Wam próbować papki przeznaczone dla dzieci, zobaczycie, że warzywa mają wiele smaku. Jeszcze w szóstym miesiącu Oluś spróbował ziemniaków, buraczków, batatów, a po smakach warzywnych dałam mu duszone jabłko z kaszą manną/jaglaną/białym ryżem (gotowanymi na wodzie) i przecier morelowy, banany.  

Jedzenie na trawie, czyli piknik z Olkiem


Ilość i objętość posiłków


Do końca szóstego miesiąca podawałam mu jeden dodatkowy (poza mlekiem, które pił na żądanie) posiłek objętości ok. 150 ml.
Pod koniec szóstego miesiąca w diecie Ola pojawiło się mięso i tłuszcze, zwiększyła się również podawana porcja. Olo zaczął zjadać 2 posiłki stałe (obok mleka na żądanie) o pojemności ok 170 ml.
Obecnie Olek zbliża się do 9 miesiąca i zjada 2 posiłki stałe o objętości ok. 200 ml.


Jak wyglądają teraz nasze posiłki?


Gdy pojawiła się konieczność wprowadzenia dwóch posiłków, miałam dylemat, jak je rozplanować: śniadanie i obiad czy może wczesny obiad i kolacja (kasza na mocniejszy sen)? Doszłam do wniosku, że warto uczyć małego "normalnego" jedzenia, czyli porządnego śniadania i obiadu, a na kolację zostawić matczyne mleko.

Zatem działamy teraz wg takiego schematu:
- ok. 7:30- śniadanie
- między 14:00 a 16:00 obiad.


Nasze śniadania


Dzięki Olusiowi jemy śniadania całą rodziną. Kiedyś nigdy nie było na to czasu (ha ha), teraz siadamy przy wspólnym stole codziennie. Oluś najczęściej zjada kaszę lub owsiankę z owocami, surowymi lub duszonymi, do których dodaję nieco tłuszczu. Składniki, jakie pojawiają się na stole Ola:

baza:

-  kasza manna
-  kasza jaglana

-  biały ryż zmiksowany na sucho (nie ma proszek, ale na mniejsze grudki) w młynku do kawy i ugotowany na wodzie
-  płatki owsiane zmiksowane na sucho (nie na proszek, ale na mniejsze grudki) w młynku do kawy i ugotowane na wodzie
-  quinoa
-  ostatnio trochę kaszy gryczanej

dodatki:

- rozgnieciony banan
- starte na tarce surowe jabłko bez skórki
- zmiażdżona widelcem surowa gruszka
- duszone morele/brzoskwinie bez skórki
- duszone jabłko, gruszka
- rozgniecione widelcem maliny
- 1 łyżeczka zmiksowanych jagód

tłuszcz:

- 1/2 łyżeczki oleu kokosowego
- 1/2 łyżeczki oleju rzepakowego.

Od 8 miesiąca Olek próbuje też produktów mlecznych: jogurtu, kefiru, twarożku, a także jajek (ugotowanego na twardo żółtka). Na śniadanie dostaje więc już czasem trochę jogurtu z owocami i rozmiękczonymi płatkami owsianymi albo np. twarożek z bananem, który uwielbia!

NIE kupuję gotowych kaszek dla dzieci, w większości są słodzone. No i zastanawiam się, PO CO je kupować, skoro tyle samo czasu zajmuje ugotowanie zwykłej kaszki?


Cdn.
W następnej części napiszę o naszych obiadach, BLW i słoiczkach ;)


Etykiety: , , , ,