Kruszon na Sylwestra


Śniło mi się dzisiaj, że zaczęłam trenować boks. Czekałam na ringu na swoją przeciwniczkę, mocniejszą ode mnie. To byłam moja pierwsza walka, bałam się jej ale czułam też ekscytację, że zaczyna się coś nowego. Przeskakiwałam z nogi na nogę i uderzałam rękawicami, by dodać sobie animuszu. 

I tak sobie myślę, że taki powinien być każdy kolejny rok - z wyzwaniami, które ekscytują i wypychają ze strefy ciepełka. Żeby było ciekawie, żeby coś się działo i by nie skostnieć w swoim światku, w którym znamy każdy kąt.

Toast za nowy rok wznosimy kruszonem, który najprawdopodobniej popijają państwo z pocztówki powyżej. Kruszon to delikatny napój alkoholowy na bazie wina, wody i owoców, z dużą ilością lodu. Stawiano go na stole w pękatym szklanym naczyniu (spójrzcie na rycinę z książki Marii Ochorowicz-Monatowej pt. "Uniwersalna książka kucharska"), często ze szklanką chochelką w zestawie. Kruszon to pyszny, orzeźwiający napój dobry na długie imprezy w dużym gronie osób. Pisałam o nim w 13. numerze Kukbuka, dzisiaj podzielę się z Wami recepturą na tani kruszon dla pań podczas tańca

Maria Ochorowicz-Monatowa, "Uniwersalna książka kucharska";


TANI KRUSZON DLA PAŃ PODCZAS TAŃCA 1935 r.

(Maria Ochorowicz-Monatowa, "Uniwersalna książka kucharska")

Dwa litry białego stołowego wina, 1/4 cukru miałkiego, 3 skrajane w talarki pomarańcze, lub filiżanka świezych poziomek i dwa syfony wody sodowej wlać na potłuczony w kawałki lód i zamieszać w kryształowym dzbanie. 

KRUSZON POMARAŃCZOWY

1 l białego wytrawnego wina
1 l gazowanej wody
3 pomarańcze, wyszorowane i pokrojone w plasterki
2 szklanki pokruszonego lodu
1 szklanka mrożonych truskawek
opcjonalnie: miód do dosłodzenia

Wszystkie składniki umieszczamy w wielkim słoju. Rozlewamy do szklaneczek. Jeśli dosładzamy kruszona miodem, miód trzeba uprzednio rozpuścić w odrobinie wody.

Kukbuk nr 13, Retro gotowanie;

Etykiety: , , , ,