Pięć objawów starzenia się i pstrąg na dwa sposoby


Jeśli w piątkowy wieczór zamiast wyjścia „na miasto”, wybierasz gotowanie, wiedz, że się starzejesz.

Jeśli nagle zainteresowałeś się „Działkowcem” – pismem, które twoi dziadkowie prenumerują od pierwszego numeru, wiedz, że się starzejesz.

Jeśli zrobione przez ciebie przetwory zaczynają wypierać z półek słoiki wkładane do plecaka przez troskliwą mamę, wiedz, że się starzejesz.

Jeśli wzgardzane przez ciebie dotychczas śledzie, octowe papryczki czy korniszony nagle stają się twymi smakołykami, wiedz, że się starzejesz.

Jeśli na twoim parapecie zamiast rzędu butelek po winie pojawiają doniczki z kwiatami, wiedz, że się starzejesz.

Niedawno zrobiłam swoją pierwszą rybę w zalewie octowej, więc mówię „żegnaj" młodości, smaruję masłem kromkę chleba i zjadam porcję pstrąga w occie winnym z cebulką. 

A dla tych, którzy nie są jeszcze gotowi na zabawy z octem, podaję przepis na pstrąga pieczonego w folii. 


PSTRĄG PIECZONY W FOLII

1 średniej wielkości pstrąg, wypatroszony
po kawałku selera, pora, marchewki, pokrojonych w nieduże cząstki
gałązka pietruszki
1 ząbek czosnku, przekrojony na pół
łyżeczka masła
sól

Na folii aluminiowej kładę pół łyżeczki masła i kilka kawałków warzyw, a na to posolonego pstrąga. Do środka ryby wkładam kilka cząstek warzyw, na wierzchu pstrąga kładę kawałek masła i pozostałe warzywa.

Zawijam folię dokładnie i piekę 15-25 minut (czas zależy od wielkości pstrąga, mojego piekłam 20 minut) w 190 st. C., przewracając raz rybę w połowie pieczenia. Podaję z cząstką cytryny.


PSTRĄG W OCCIE WINNYM Z CEBULKĄ
2 średniej wielkości pstrągi, wypatroszone (waga ok. 200 g)
40 ml oliwy
mąka
1 mała cebula, pokrojona w plastry
25 białego octu winnego

Rybę obtaczam w mące. Na dużej patelni rozgrzewam oliwę i smażę na niej ryby, po 3-4 minuty z każdej strony. Zdejmuję ryby z patelni, na którą wrzucam cebulę i podsmażam ją do miękkości. Kiedy cebula będzie miękka, dolewam ocet winny i smażę jeszcze 2 minuty, aż nieco wyparuje. 

Rybę wykładam na półmisek, zalewam sosem z cebulą i odstawiam w chłodne miejsce na 6 godzin. Ryba nie powinna być przechowywana w occie dłużej niż 1 dzień. 

Uwagi:

1. Pstrąg pieczony w folii jest delikatny i dietetyczny. Odrobina soku z cytryny pięknie podkreśla jego smak. Oczywiście warzywa, które wkładamy do ryby, mogą być inne, wszystko zależy od zawartości lodówki. 

2. Przepis na pstrąga w occie winnym i oliwie wzięłam z książki, którą bardzo lubię - "Dwaj łakomi Włosi" Antonio Carluccio i mentora Jamiego Olivera, Genaro Contaldo. Ryba nie ma nachalnego octowego smaku, jest delikatna i naprawdę pyszna.

Etykiety: , , , , ,